ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Β'
Τηλεομοιότυπο: 25694425
Μενού

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ CLIL ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ Β΄2 ΚΑΙ Β΄3

H ενιαία εκμάθηση περιεχομένων και γλώσσας (Content and Language Integrating Learning, CLIL) είναι πολύ διαδεδομένη στην Ευρώπη και καλύπτει όλο το εκπαιδευτικό φάσμα από την προδημοτική μέχρι και την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Κατά την προσέγγιση αυτή αφιερώνεται κάποιος χρόνος στο σχολείο για την εκμάθηση διαφόρων σχολικών θεμάτων μέσω κάποιας ξένης γλώσσας.

Στα πλαίσια εφαρμογής του προγράμματος CLIL στα τμήματα Β΄2 και Β΄3 του σχολείου μας, εισήχθηκε η αγγλική γλώσσα στο μάθημα της Μουσικής! Κατά τη διάρκεια της διδασκαλίας υπήρχαν δύο κύριες ομάδες στόχων. Η μία ομάδα σχετιζόταν με την απόκτηση γνώσεων στο μάθημα της Μουσικής και η άλλη ομάδα σχετιζόταν με τη βελτίωση του λεξιλογίου και τη δεξιότητα ομιλίας και κατανόησης προφορικού λόγου στα αγγλικά. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για το μάθημα, έμαθαν πολλά και διασκέδασαν μέσα από δημιουργικές και ενδιαφέρουσες δραστηριότητες!

Φωτογραφίες από την εφαρμογή του προγράμματος CLIL στο Β΄2

Φωτογραφίες από την εφαρμογή του προγράμματος CLIL στο Β΄3