ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Β'
Τηλεομοιότυπο: 25694425
Μενού

Μουσική παράσταση από τον ΛύρΑυλο

Στις 12 Μαΐου το μουσικό σύνολο ΛύρΑυλος παρουσίασε σε όλα τα παιδιά του σχολείου την ιδιαίτερη μουσική παράσταση: “Με όχημα τη μουσική, ταξιδεύουμε στην Αρχαία και Νεότερη Ελλάδα”. Μέσα από την παράσταση αυτή τα παιδιά γνώρισαν τον θαυμαστό και πλούσιο κόσμο της αρχαιοελληνικής και παραδοσιακής μουσικής.

Είκοσι σπάνια αρχαιοελληνικά και παραδοσιακά μουσικά όργανα ζωντάνεψαν μπροστά στα έκθαμβα μάτια των παιδιών. Από τη “θεία” Λύρα του Απόλλωνα, την Ομηρική Φόρμιγγα, τα κοχύλια, τις σάλπιγγες έως τον μελωδικό αυλό, αλλά και οι “επιβιώσεις” τους στη σύγχρονη εποχή μέσω της Παράδοσης, ο ζουρνάς, η θρακιώτικη γκάιντα και η νησιώτικη τσαμπούνα, οδήγησαν τα παιδιά στην καθημερινή ζωή των προγόνων μας, στις δημόσιες γιορτές και στο αρχαίο θέατρο.  Τα ακουστικά παραδείγματα με το μονόχορδο του Πυθαγόρα, η προβολή διαφανειών από παραστάσεις αγγείων με σκηνές από τη μουσική ζωή των αρχαίων Ελλήνων και η γνώση για τα υλικά και τους τρόπους κατασκευής των οργάνων, συμπλήρωσαν αυτό το μελωδικό ταξίδι.